Kuruyemiş Nasıl Tüketilmelidir?

Kuruyemişler beslenme açısından hem lezzetli hem de çok sağlıklı besin ögeleridir. Özellikle de dengeli – sağlıklı beslenmek isteyenlere ideal bir besin desteği sağlayan kuruyemiş çeşitleri, aynı zamanda da diyabete, beyin – kalp sağlığına, hatta cinselliğe kadar sayısız sağlık detayına etkiler oluşturmaktadır. Bu etkiler açısından kuruyemişin oluşturacağı katkılar göz önüne alındığında da kuruyemiş tüketiminin ne şekilde gerçekleştirilmesi gerektiği de büyük soru işaretleri arasındadır. Keza, birçok kesim kuruyemiş çeşitlerinin çiğ olarak tüketilmesi gerektiğini savunurken, belli bir kesim de yemişlerin kavrulduktan sonra tüketilmesinin sağlık açısından daha da yararlı sonuçlar oluşturabileceğini savunmaktadır. Hal böyle olunca da sizler için kuruyemiş ne şekilde tüketilir belli başlı bilgilendirmeler vermek istiyoruz.

Çiğ Kuruyemişin Avantajları

Kuruyemiş türleri genellikle daha uzun bir raf ömrü elde edilmesi için kavrulur ve tuzlanır. Ancak birçok beslenme uzmanı ise bu yemiş türlerinin çiğ beslenmesi yönünde tavsiyeler sunmaktadır. Çünkü kuruyemişlerin çiğ hallerinin sağlık açısından ciddi depolandırmalar yapılmasına önemli katkılar sunduğu öngörülmektedir. Özellikle de kavrulan kuruyemişin trans yağa kendiliğinden dönüşme riskini göz önünde bulunduran uzmanlar, ürünün genel yapısının bozulmaması ve çok daha sağlık sonuçlara ulaşılması açısından çiğ beslenilmesi gerektiğini savunmaktadır. Üstelik çiğ olarak tüketilen kuruyemişlerin diyette olan insanlarda çok daha fazla tokluk hissi oluşturacak etkilere de sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Kuruyemişler Hangi Sıklıklarla Tüketilmeli?

Kuruyemiş tüketimi genellikle çiğ olmakla birlikte günde en az bir avuç olacak şekilde tüketilmesi ön görülen besin ögeleri olmaktadır. Bu besin kaynağının hem gündelik hayatta kişiye bedensel açıdan güç vermesi, hem de daha verimli bir zayıflama evresi için ideal bir destek olabilir. Ayrıca hem tuz hem de şeker dengesinin sağlam tutulması açısından kuruyemiş tüketimi her zaman günde az da olsa gerçekleştirilmesi tavsiye edilen unsurlar arasındadır. Sizlerin hemen hemen her gün kuruyemiş tüketmeniz, hem metabolizma denge hem de kan değerlerinin güvenli bir yapıda tutulması açısından büyük katkılar sağlamaktadır. Pek çok beslenme uzmanının da sıklıkla tüketilmesini önerdiği kuruyemişler, uzun ve sağlıklı bir ömür açısından ideal bir gıda takviyesine dönüşebilir.

Netice

Netice itibarıyla bakıldığı zaman kuruyemişler genellikle çiğ olmak üzere her insanın mutlaka tüketmesi gereken bir besin kaynadığıdır. Daha sağlıklı bir hayat geçirmek ve günün temposundan dolayı bitkin düşmeyip zinde kalmak adına mutlaka günde bir avuç da olsa kuruyemiş tüketiminde bulunmanızı öneriyoruz.