500 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO

500 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO

antep-fistikli-tatli

Antep fıstığı, Gaziantep yöresinde yetiştirilen bir tür çerezdir. Antep fıstığı ile yapılan birçok yöresel yemek ve tatlı bulunmaktadır. Yapılan tatlıların sunumuna dikkat edildiğinde son derece lezzetli ikramlar elde etmek mümkündür. Öyle ki Antep fıstığı, pahalı bir çerez olmasına karşın, Türk mutfağının vazgeçilmez ürünleri arasında yer alır. Günümüzde birbirinden farklı tatlı ve tatlı çeşitlerinin bu kuruyemiş ile yapıldığını söylemek mümkündür. Hem çok lezzetli hem de sağlıklı bir atıştırmalık olan Antep fıstığı, tatlılar ile tüketileceği zaman dozunda alınmasına dikkat edilmelidir. Aksi takdirde içeriğinde bulunan doymuş yağlar ve diğer maddeler kilo alınmasına sebebiyet verebilir. Dozunda tüketildiklerinde ise sağlık açısından çok faydalı ürünlerdir.

Antep Fıstıklı Burma Kadayıf

Antep Fıstıklı Burma Kadayıf, Gaziantep'in yöresel tatlılarından biridir. Hem çok lezzetli hem de sevilen bir tatlı türü olan burma kadayıf yapımı zor olan bir tatlı olsa da  usta eller tarafından yapıldığında hünerlerinizi gösteren bir tatlı çeşidi olarak kendisini gösterecektir. Antep fıstıklı burma kadayıf yaparken kuruyemişin yani iç harcının bol miktarda kullanılması gerekmektedir. Peki Antep fıstıklı burma kadayıf nasıl yapılır ? Merak edenler için işte detaylar...

Antep Fıstıklı Burma Kadayıf Malzemeleri

Lezzetli bir Antep fıstıklı burma kadayıf yapabilmek için bazı malzemelerin kıvamında ayarlanması gerekmektedir. Gerekli olan malzemeler ise şu şekildedir; yarım kilogram taze hazır kadayıf, 350 gram Antep fıstığı ve 2 su bardağı sade yağ. Antep fıstıklı burma kadayıfın şerbetini hazırlamak içinse 3 su bardağı şeker, 2 su bardağı su ve bir kaç damla limona ihtiyaç duyulacaktır.

Antep Fıstıklı Burma Kadayıf Nasıl Yapılır?

Antep fıstıklı burma kadayıf yapımı için öncelikle hijyenik bir ortam hazırlanması gerekir. Öncelikle bir tepsiye hazır alınmış olan taze kadayıf açılır. Arasında bol miktarda fıstık yayılması gerekir. Akabinde ise elde edilen bu karışım burularak, burgu şeklinde getirilir. Pişirilecek olan tepsi sade yağ ile yağlanır. Burma kadayıflar, tepsinin ortasından başlayarak sıra sıra dizilir. Fırın önceden ısıtılır. Burma kadayıf tepsisi fırına sürülerek üstü kızarana dek pişirilir. Pişen kadayıf fırından alınarak tepsideki yağ süzülür. Bir sonraki aşamada ise kadayıfı ters yüz etmek gerekecektir. Tatlının öbür yüzü de kızartıldıktan sonra tekrar yağ dökme işlemi yapılır. En son aşamada ise önceden hazırlanmış olan şerbet karşımı tatlı üzerine yavaş yavaş gezdirilir. Şerbeti sıcak dökmek tatlının daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

  • May 23, 2018
  • Kategori: Tarifler
  • Yorumlar: 0
Yorum ekle