500 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO

500 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO

kuruyemis-findik-ile-baklava-tarifi

Fındık ile Yapılan Tatlılar

Fındık en lezzetli kuruyemişlerden biri olarak bilinir. Çerez tabaklarının vazgeçilmezi ve bir çok tatlı çeşidinin de ana malzemesi olan fındık, sağlık açısından da çok faydalı bir besindir. Günümüzün en önemli lezzetleri arasında fındık ile yapılan tatlılar yer alır. Bu çerez türü kullanılarak birbirinden güzel ve her damak tadına hitap eden mükemmel tatlılar ortaya koymak mümkündür. Peki en çok fındıkla yapılan popüler ve en çok sevilen tatlılar nelerdir ? Hangi tatlı türünde fındık, ana malzeme olarak kullanılıyor ? Misafirlerinize lezzetli ikramlarda bulunmak, evlerinizde mükemmel atıştırmalıklar bulundurmak için fındıkla yapılmış birbirinden leziz ve sağlıklı tatlı tariflerini deneyebilirsiniz.

Fındıklı Baklava

Özel günlerde yapılan tatlı çeşitlerinden biri de fındıklı baklavadır. Öyle ki bu tatlı evde yapıldığında çok daha doğal bir aromaya ve lezzete sahip olmaktadır. Ev hanımlarının sık sık yapmaya çalıştığı bu baklava çeşidi oldukça lezzetli ve belirli sınırlar çerçevesinde tüketildiğinde çok da faydalıdır. Fındıklı baklava yapmak için aldığı kadar, 3 adet yumurta, 1 çay bardağı süt, 1 çay bardağı sıvı yağ, biraz tuz, 1 kase nişasta, 1 paket margarin ve 400 gramda fındık çekilmiş fındık içi gerekmektedir. Ayrıca şerbetini yapmak için de 5 su bardağı toz şeker, 4 su bardağı limon, ve sıcak su gerekecektir.

Fındıklı Baklava Nasıl Yapılır?

Fındıklı baklava yapmaya başlamadan önce üzerine dökülecek olan şerbetin hazırlanarak soğutulmaya bırakılması gerekmektedir. Şerbet için 5 su bardağı toz şeker, 4 su bardağı limon ve yaklaşık 4 su bardağı da sıcak su ilave edilerek, karışım kaynatılır. Daha sonra ise uzun bir süre boyunca soğutulması gerekecektir. Baklava hamuru için öncelikle un derin bir kaba alınır. Üzerine yumurta, süt, sıvı yağ ve tuz eklenir. Yoğrulan hamurun yumuşak bir kıvamda olması şarttır. Elde edilen hamurdan bezeler elde edilir. Hamurun dinletilmesi de baklavanın daha lezzetli olması açısında önemli bir husustur. Bir sonraki aşamada ise 2 ile 10 arasındaki hamur bezesi nişasta serperek aynı anda açılır. Açılan hamur tepsiye alınarak arasında fındık dökülür. Bu işlemi 5 ya da 6 kat boyunca tekrar etmek gerekecektir. Tüm işlemlerin bitmesiyle birlikte, baklava önceden ısıtılmış fırına sürülerek pişirilir. Üzeri kızarana kadar pişirmek doğru bir yöntemdir. Akabinde ise önceden soğulmuş şerbet tatlı üzerine yavaş yavaş ilave edilir. 1 gün bekletilmesi daha lezzetli olmasını sağşayacaktır.

  • May 23, 2018
  • Kategori: Tarifler
  • Yorumlar: 0
Yorum ekle