500 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO

500 TL VE ÜZERİ ÜCRETSİZ KARGO

cevizli-baklava-tatli

Ceviz ile Yapılan Tatlılar

Kuruyemişler arasında en lezzetli olan ürün şüphesiz ki cevizdir. İçeriğindeki folik asit, E vitamini, demir, fosfor, magnezyum, potasyum ve çinko gibi mineral çok zengin bir besin değerine sahip olduğunu gösterir. Sofralarımızın vazgeçilmezi, tatlılarımızın en mükemmel aroması olan bu kuruyemiş, çeşitli gıdalara katılarak, çok lezzetli tüketim olanaklarına sahip olmaktadır. Özellikle de ceviz ile yapılan tatlılar son zamanlarda bir hayli revaçta olmaya başlamıştır. Bu tatlılar usta ellerden çıktığında nefis bir tat almak da kaçınılmaz olacaktır. Aynı zamanda cevizin verdiği enerji sayesinde çok daha verimli bir gün geçirmekte mümkündür.

Cevizli Baklava

Özellikle de bayramların vazgeçilmez tatlılarından olan cevizli baklava, yapım aşamasında çok zorlu bir süreç gerektirse de, sonuç olarak ortaya çıkan lezzet paha biçilemez. Çıtır çıtır ve içi bol aromalı olduğunda ev hanımlarının hünerlerini en iyi şekilde gösterebileceği ürünler arasında yer alır. Öyle ki günlük yaşam içinde çeşitli pastanelerde ve restoranlarda ikramının yapıldığı görülmektedir. Özel günlerde kutlama yapmak amacıyla da tüketilen gıdadır.  Peki cevizli baklava yapmak için  hangi malzemeler gerekiyor?

Cevizli Baklava İçin Gereken Malzemeler

Cevizli baklava yapmak için gerekli olan malzemeler; 1 su bardağı kadar süt, ayçiçeği yağı, 1 tatlı kaşığı üzüm sirkesi ya da limon, 1 paket kabartma tozu, 1 çay kaşığı tuz, yaklaşık 6 su bardağı kadar un,  su bardağı dolu dolu çekilmiş ceviz içi, 1 su bardağı mısır nişastası, 200 gram tereyağ, 5 su bardağı su ve 4 su bardağı toz şekerdir. Tüm malzemelerin eksiksiz olması, ortaya çıkacak olan tatlının çok daha lezzetli olmasında etkili olacaktır. Tarifte verilen dozların aşılmaması da dikkat edilmesi gereken önemli bir konudur.

Cevizli Baklava Nasıl Yapılır?

Cevizli baklama, Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından biridir. Özellikle de Gaziantep yöresi ile özdeşleşmiş olduğu bilinir. Yöresel tatlılarımız arasında yer alan cevizli baklava ülkemiz insanları tarafından çok sevilmektedir. Bu nedenle yapım aşamaları da merak konusu olmuştur. Peki cevizli baklava nasıl yapılır?

Cevizli baklava yapmak aslına bakıldığında sanıldığı kadar da kolay bir işlem değildir. Öyle ki uzun ve meşakkatli bir zaman dilimi gerektirir. Yapım için öncelikle hamur için  gerekli olan malzemelerin tümü  bir kaba alınarak, kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edilir. Hamur biraz dinletildikten sonra bezeler yapılır ve hamur arasında nişasta konulara açma işlemi gerçekleştirir. Arasına bol miktarda ceviz konulması çok daha faydalı olacaktır.

  • May 21, 2018
  • Kategori: Tarifler
  • Yorumlar: 0
Yorum ekle